STAVebný dennÍK

Reportáže

V tejto rubrike vám prinášame aktuálne udalosti zo života školy.

18. 5. 2022: Stavbári ukazujú svoj talent vo volejbale

Školský volejbalový turnaj

18. mája sa v telocvični našej školy odohral volejbalový turnaj medzi jednotlivými triedami. Každá trieda si mohla zostaviť tím pozostávajúci zo 6 hráčov, z nich ale jedno muselo byť dievča.

Deň pred turnajom sme losovali čísla, ktoré následne určili, kto s kým a kedy bude hrať. Hrali sme počas vyučovania, čo niektorí učitelia neocenili, ale museli sa s tým zmieriť. Tímy, ktoré práve nehrali, sa učili podľa rozvrhu. Hráči mali byť 30 minút pred zápasom v telocvični, aby sa stihli prezliecť a rozcvičiť. Rozhodcami boli naši obľúbení telocvikári, na diváckej tribúne nás povzbudzovali spolužiaci.

Prvé kolo sa hralo na 2 víťazné sety do 21 bodov a prípadný tretí set bol do 15. Zápasy sa predĺžili, pretože každý chcel hrať a nevypadnúť v prvom kole. Týmto sa turnaj oneskoril a hry boli posunuté. Semifinále sa hralo do 25 bodov, čo vytvorilo napínavé chvíle.

O tretie miesto súperili triedy II. B a III. B. Vo vyrovnanom zápase po mnohých úžasných akciách oboch tímov nakoniec zvíťazila trieda II. B a získala tretie miesto. Finále hrali žiaci I. D a III. C. V tejto hre boli súťažiaci pomerne vystresovaní a urobili mnoho chýb. Vďaka tomu sa víťazmi turnaja stali hráči z I. D triedy.

Peťo Stručka, II. B

12. máj 2022: Cestovali sme za krásami Viedne

Dňa 12. 5. sa žiaci II. C spolu s tretiakmi vybrali spoznávať architektonické skvosty Viedne.

Stretli sme sa skoro ráno pri trnavskej vlakovej stanici, odkiaľ nás autobus odviezol pred viedenský zámok Schönbrunn. Zámku sa hovorí aj viedenský Versailles. Stavba sa nachádza v západnej časti mesta. Toto reprezentatívne sídlo dal postaviť cisár Leopold I., neskôr tu žila aj Alžbeta Bavorská - známa ako Sissi. V obrovskej záhrade sa nachádza labyrint, Glorietta - víťazný oblúk, rozsiahly park so zámockými záhradami a fontánami, najstaršia zoologická záhrada na svete, skleníky, či dokonca kúpalisko. Samotný názov Schönbrunn znamená v preklade "prameň krásy". Odvodili ho od fontány, o ktorej sa hovorí, že kto sa z nej napije, do roka a do dňa skrásnie.

Ďalšou našou zastávkou bol palác Belvedér, ktorý dal postaviť princ Eugen Savojský ako letné sídlo. Pozostáva z Horného a Dolného Belvedéru a rozsiahlej záhrady. V Hornom Belvedéri sa nachádza najväčšia zbierka maliara Gustava Klimta na svete. Zatiaľ čo Horný Belvedér slúžil na reprezentáciu, Dolný slúžil ako sídlo. Je plný luxusu, čo je vidieť v mramorovej galérii a zlatej izbe. Záhradný areál je vrcholom barokovej záhradnej architektúry. Na začiatku je tzv. Zrkadlový rybník, v ktorom sa zrkadlí predná fasáda. Tri veľké terasy s vodnými nádržami spájajú Horný Belvedér s Dolným.

Keďže bol krásny a veľmi teplý deň, všetci sme sa tešili na rozchod, keď si budeme môcť oddýchnuť niekde v chládku. Čakala nás ale ešte prechádzka po centre mesta. Autobus nám zastavil na Námestí Márie Terézie a cez park a Hofburg sme sa dostali na Námestie sv. Štefana. Tu sme si mali možnosť oddýchnuť. Cestou naspäť sme išli okolo Dómu sv. Štefana, morového stĺpa, Kostola sv. Petra a ďalších zaujímavých stavieb.

Poslednou zastávkou bol Hundertwasserhaus, ktorý je jedným z najznámejších diel architekta Hundertwassera. Dom mal pôvodne slúžiť sociálne slabším ľuďom, no je skôr turistickou atrakciou. Vzhľad domu je odrazom architektových celoživotných názorov a myšlienok. Preto neobsahuje rovné alebo žiadnym spôsobom pravidelné línie. Fasáda má množstvo jasných farieb a je pokrytá zeleňou v interiéri aj exteriéri.

Kaja Česneková, III. A

10. 5. 2022: Boli sme na divadelnom predstavení v Modre

Peter a Lucia - epické dielo zachytávajúce tragický príbeh lásky dvoch dospievajúcich ľudí vo víre 1. svetovej vojny. Autor Romain Rolland sa pri jeho písaní inšpiroval nemeckým bombardovaním Paríža v roku 1918, počas ktorého zahynulo mnoho jeho priateľov.

Bratislavské divadlo LUDUS zavítalo v utorok 10. mája do Modry, aby nám predstavilo javiskové stvárnenie tohto krásneho, no smutného príbehu. Mali sme možnosť vidieť dvoch zaľúbencov, ktorí pochádzali z rôznej spoločenskej vrstvy. Lucia si zarábala maľovaním kópií obrazov slávnych maliarov a portrétovaním mladých chlapcov odchádzajúcich na front. Nebola spokojná s tým, čo robila, ale robila to preto, aby vyžila. Peter nechápe jej tvrdý boj o každodenný chlieb, keďže pochádza z meštiackej rodiny. S Luciou ich však spája túžba užívať si prítomnosť a nevidieť budúcnosť. Obaja cítia pomalý koniec svojich životov. Len láska prekrýva všetky tmavé stránky reality. Nedúfajú v spoločnú budúcnosť, len si ju fiktívne plánujú a predstavujú... vedia o praktickej nemožnosti manželstva. Úplne odvrátia tvár od reality, prestávajú sa zaujímať o vojnové besnenie vo svete. Žijú jeden pre druhého. Peter s Luciou si vychutnávajú každú chvíľu strávenú spolu. Kradnú si chvíle lásky pre seba, aby zabudli na tvrdú realitu, ktorá ich obklopuje. Svoju lásku chcú spečatiť na Veľký piatok v chráme. No práve vtedy sa strhne bombardovanie Paríža a oni umierajú pod troskami mohutného piliera.

A hoci bol tento príbeh kruto reálny, jeho divadelné stvárnenie vo mne vyvolávalo veľmi rozporuplné pocity. Na jednej strane v ňom bolo veľa nápaditých vecí. Napríklad kamera, ktorá snímala javisko odzadu, a tak sa otvoril úplne iný uhol pohľadu na celú scénu, Petrov obraz, čo v priebehu hry starol a ukazoval život, ktorý hlavný hrdina nemal šancu prežiť, alebo rozprávač, ktorý nám približoval vnútorný svet a osobnú históriu postáv. Herci ale nemali takmer žiadnu šancu prezentovať svoje verbálne umenie. Väčšinu času len stáli, usmievali sa na seba a občas im režisér dovolil nejakú tú repliku. Bolo to pre mňa preto príliš strohé. Na konci sa nám naskytol pohľad na mŕtvych milencov, ktorých pochoval za živa strop chrámu. Celé javisko vypratali, ostali na ňom len dve mŕtvoly a hudobná kapela. Bol to jediný naozaj krásny moment v celom predstavení. Veľmi emotívny záver ale nevyvážil zmätenosť predchádzajúcich minút, a tak, aj keď sa herci snažili, sa čaro divákovej katarzie kamsi stratilo...

Tamara Schrimplová, III. A

29. 4. 2022: Po rokoch covidových opatrení sme opäť mohli športovať na župnej olympiáde

Koncom apríla Trnavský samosprávny kraj v spolupráci so župnými strednými školami zorganizoval už 14. ročník Župnej olympiády stredoškolskej mládeže v atletike. Táto športová udalosť sa konala v areáli Atletického klubu AŠK Slávia Trnava.

Kráľovná športu, ako sa hovorí atletike, prilákala na štadión po dvoch rokoch prestávky pre covidové ochorenie 35 škôl. Našu školu reprezentovalo 33 žiakov v rôznych disciplínach. Zúčastnili sme sa v behoch na 100, 200, 400, 800 a 3000 metrov, v skoku do diaľky, vrhu guľou, hode oštepom, v štafete a vo švédskej štafete. V štafete sme obsadili 3. miesto (v zložení Hubinák, Hnilka, Strečanský), dievčatá zasa zabojovali o priečky v behu na 1500 metrov - tretie miesto získala žiačka Staneková. V hode oštepom si vyhádzala 2. miesto D. Bernátová.

Vo väčšine disciplín sme postúpili do finále, ale tam sme sa neprebojovali k medaile.

T. Hnilka, II. B

28. - 29. 4. 2022: Turnaj vo florbale sme si veľmi užili

Dňa 28. - 29. 4. 2022 sme sa zúčastnili na Župnej olympiáde stredných škôl. Športová disciplína, v ktorej sme súperili, je netypická pre dievčatá, ale nás florbal chytil za srdce, o čom svedčí aj zloženie tímu dievčat zo všetkých ročníkov. Svoje hokejky sme v tieto dni zamestnávali na vedľajšej SOŠ obchodu a služieb.

Keď sme prišli do školy, dievčatá z Vrbového už hrali so súperkami zo Skalice prvý zápas. My sme sa zatiaľ išli prezliecť do šatne, pripraviť sa a vyhlásiť svoj športový pokrik. Hrali sme celkovo so 4 školami - prvý zápas so Senicou, druhý s OA Sereď, tretí s Dunajskou Stredou a štvrtý s tímom z Vrbového. V prvom zápase sme sa len rozohriali a nechali sme víťazstvo súperkám. Nasledovala dlhšia prestávka a my sme zatiaľ vymýšľali taktiku. Keď sme mali možnosť sa ísť poriadne rozohrať do našej školy, neváhali sme. Druhý zápas sme hrali s OA Sereď. Bol to veľmi napínavý zápas, v poslednej minúte sme dali gól a zvíťazili sme 3 : 2. Na druhý deň sme prišli ráno skôr, aby sme sa rozohrali v našej škole. S pánom učiteľom Mlejom sme vymysleli super taktiku, ako poraziť Dunajskú Stredu. Bohužiaľ, dievčatá boli veľmi silné a prehrali sme 2 : 4. Nakoniec sme hrali zápas s dievčatami z Vrbového - opäť v napínavej atmosfére. Pán učiteľ Mlej bol veľmi nervózny, pretože sme hrali o 3. miesto. A hoci bol zápas vyrovnaný, skončil 3 : 3, čo značilo, že o víťazstve museli rozhodnúť nájazdy. Naša brankárka sa snažila pochytať všetky strely, no nezvládla to a prehrali sme 5 : 6. Nakoniec sme skončili na 4. mieste, ale nám to neprekážalo.

Tento turnaj sme si veľmi užili, máme z neho veľa pekných zážitkov a zároveň sme spoznali mnoho dievčat z iných škôl.

Vanda Popelková, I. A

28. 4. 2022: Podporili sme Deň narcisov

Každoročne sú neklamným znakom príchodu jari prvé jarné kvety - snežienky, fialky, tulipány, narcisy...

A práve narcisy sa stali symbolom podujatia, ktoré si kladie za cieľ upozorniť na liečbu a najmä prevenciu onkologických ochorení - Dňa narcisov.

Tohtoročný Deň narcisov sa konal 28. apríla 2022 a ani naša škola nezostala bokom. Naopak, v spolupráci s organizátorom - Ligou proti rakovine - sme získali propagačné materiály a pripravili nástenku, ktorá upozorňovala práve na význam prevencie, ktorá je často otázkou života a smrti.

Okrem nástenky sme vo vestibule mali aj jednu z kasičiek tohtoročnej zbierky a škatuľu textilných kvietkov na pripnutie.

Oboje malo úspech, takže keď si pani z Ligy proti rakovine prišla na záver dňa po kasičku so zbierkou, kasička bola celkom ťažká. Napokon sa ukázalo, že na našej škole sa vyzbieralo 225,15 eur.

Všetkým darcom a prispievateľom patrí veľké ďakujem!

No a zároveň verím, že sme aj zvýšili svoje povedomie nielen o rakovine, ale najmä o význame a dôležitosti prevencie. Lebo, a to vôbec nie je klišé, ako hovorí jedno porekadlo, zdraví ľudia majú tisíce želaní, chorí iba jedno.

Takže so srdečným poďakovaním a so želaním pevného zdravia

Adriana Vaculová

22. 4. 2022: Silový päťboj a postup našich žiakov a žiačok

Dňa 22. 4. 2022 sa skupinka našich študentov rozhodla spojiť všetky svoje sily a reprezentovať našu školu v silovom päťboji. Päťboj je silovo namáhavá disciplína, ktorá sa skladá zo zhybov na hrazde, tlaku na lavičke, bicepsového zhybu, kľukov na bradlách a drepov s činkou na pleciach, pričom obe pohlavia majú rozdielne percento svojej telesnej hmotnosti, s ktorým sa musia popasovať.

Okresné kolo sa konalo na vedľajšej Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Trnave. Súťažiacich bolo spolu 31 zo 7 stredných škôl Trnavy. Naše silné chlapské družstvo tvorili 4 členovia, a to Jakub Hudec, Šimon Sabo, Tomáš Holeš a Michal Volkovics. Naši chalani dosiahli krásne výsledky a umiestnili sa na 3. mieste. Avšak tento rok bol o niečo výnimočnejší, keďže sme sa po prvýkrát rozhodli bojovať aj my dievčatá: Nina Petričevič a Veronika Putyerová, no na rozdiel od chlapcov sme súťažili ako jednotlivkyne. Rada by som chcela vyzdvihnúť výkon Ninky, ktorá bola ocenená ako najsilnejšia pretekárka. Pri svojej premiére sme zabojovali a skončili na prvých dvoch miestach, čím sme sa dostali aj do krajského kola, ktoré sa konalo 28. apríla na Gymnáziu Jána Hollého v Trnave. Aj tam sme bojovali zo všetkých síl, aby sme prekonali svoje výsledky spred týždňa, čo sa nám aj šťastne podarilo, a znova sme obsadili prvé dve priečky.

Veronika Putyerová, IV. B

Pozn. red.: Športovcom srdečne gratulujeme k dosiahnutým výsledkom!

22. 4. 2022: Deň Zeme nás v piatok odel do zelených farieb

Deň Zeme si pripomíname každoročne 22. apríla. Tento sviatok zameraný na upozornenie zhoršujúceho sa stavu životného prostredia a podporu ekologického správania sa prvýkrát slávil v roku 1970 v San Franciscu... a pretrval až dodnes.

Deň Zeme oslavujú milióny ľudí na celom svete. Motivuje ich k zamysleniu a správaniu pomôcť zachovať našu krásnu planétu pre ďalšie generácie. I my si musíme uvedomiť, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné. Aj malý krôčik každého z nás stačí k tomu. A najlepšie začať hneď teraz. Nesmieme zabúdať, že Deň Zeme nemusí byť pre nás len jedným z tých veľa dní v roku, spraviť si ho môžeme každý deň.

Na znak Dňa Zeme sme sa ako škola spojili a spoločne si uctili tento sviatok v zelených farbách. Tak ako sme privítali v novembri Martina na bielom koni, v marci si pripomenuli Svetový deň vody, nesmel chýbať ani Deň Zeme, organizovaný žiakmi študentskej rady. Každý, kto našiel nejaký kúsok zeleného oblečenia a prišiel v ňom do školy v tento deň, si mohol vyzdvihnúť tombolový lístok. Na konci dňa boli vyžrebované tri lístky a výhercovia získali peknú odmenu.

Emka Matuškovičová, II. A

11. - 21. 4. 2022: Praktické maturity

11. 4. až 21. 4. 2022 sa v našej škole uskutočnila praktická časť odbornej zložky maturít, známa aj ako praktická maturita. Študenti si v týchto dňoch preverili svoje praktické zručnosti, ktoré nadobudli na odborných hodinách počas 4 rokov štúdia. Ráno o 7.30 si vylosovali témy a potom až do 16.00 (geodeti do 14.00) pracovali na svojom zadaní. Počas týchto dní sa uskutočnili aj obhajoby vlastných projektov, ktoré sú adekvátnou náhradou praktickej maturity.

Držíme všetkým palce aj na ústnej maturite!

13. 4. 2022: Vo volejbale sme skončili druhí

Naša škola dostala pozvanie do základného kola turnaja škôl vo volejbale. Pani učiteľka Štrbíková oslovila žiakov, medzi nimi aj mňa, na reprezentáciu školy. Turnaj sa konal 13. 4. 2022 v priestoroch SOŠ automobilovej v Trnave.

Na zápas sme nastúpili proti domácemu družstvu a trnavskému Športovému gymnáziu.

V hernom systéme každý s každým sme v zápase so SOŠ automobilovou vyhrali, so Športovým gymnáziom sme prehrali a do ďalšieho kola sme z druhej pozície preto nepostúpili. Som však rád, že som mohol reprezentovať našu školu.

Viktor Mundok, II. B

11. 4. 2022: Z koho sa stane najlepší matematický klokan?

11. apríla sa naši žiaci zúčastnili na najväčšej medzinárodnej súťaži na svete, známej pod názvom Matematický klokan. Žiaci 1. a 2. ročníka súťažili v kategórii kadet O12 a žiaci 3. a 4. ročníka súťažili v kategórii kadet O24. Dostali test, v ktorom bolo 24 úloh. Mali na ne 60 minút. Pri každej úlohe mali na výber z 5 odpovedí, z ktorých bola iba jedna správne. Ak našli správnu odpoveď, dostali za úlohu 3, 4 alebo 5 bodov. Ak však vyznačili nesprávnu odpoveď, stratili jeden bod. Ak si neboli istí a nevyznačili žiadnu odpoveď, žiadny bod nezískali ani nestratili. Ako už bolo spomenuté, za správnu odpoveď mohli získať 3 až 5 bodov podľa náročnosti úloh.

Celý test bol rozdelený na 3 časti. Od najľahších úloh za 3 body, stredných za 4 body po najťažšie za 5 bodov. Niektorí prváci a druháci sa zhodli, že v ich kategórii boli stredne ťažké úlohy ťažšie ako tie najťažšie. Naši žiaci môžu získať rôzne ceny. Ak sa dostali medzi 20% najúspešnejších, patrí im diplom úspešného riešiteľa. Ten najlepší z celej školy získa diplom školského šampióna. Ostatným patrí účastnícky diplom. Všetci taktiež dostanú ceruzku alebo zvýrazňovač. Tí, ktorí zvládli test bez chyby, môžu získať cestovnú tašku. Ostatní, ktorí sa dostali medzi desatinu najlepších, ale nemajú plný počet bodov, môžu získať multifunkčnú šatku alebo pero. O výsledkoch súťaže vás budeme včas informovať.

Julianna Bočkayová, I. C

6. 4. 2022: Školské basketbalové kolo splnilo očakávania

Dňa 6. 4. 2022 sme sa predstavili na školskej basketbalovej súťaži, ktorá sa konala v trnavskej SOŠ automobilovej. Náš tím tvorili chlapci zo všetkých ročníkov.

Po príchode do školy sme sa hneď prezliekli a šli sa zoznámiť s ostatnými školami do telocvične. Hrali sme s dvomi školami, prvý zápas so SOŠ elektrotechnickou a druhý s domácou automobilovou školou. Pred zápasom sme si ešte raz prešli plán hry a šli sme na vec. Už v prvej štvrtine sme ukazovali svoju dominanciu na palubovke, keď sme vyhrávali 20:0. S takýmto priebehom prvého zápasu sme všetci v našom tíme počítali. Užili sme si ho a súpera sme zdolali rozdielom triedy. Po zápase sme všetci dostali nejaký čas na oddych, ale aj rozcvičku na zápas s domácimi, na ktorý prišlo veľa fanúšikov, robiac dobrú atmosféru v celej hale. Do zápasu sme šli s jasným cieľom, no zo začiatku sa nám zápas vymykal z rúk vďaka dobrej streľbe súpera. Počas prvej štvrtiny sme zmenili stratégiu v obrane, všetci chalani zobrali situáciu vážne, a skóre sa začalo otáčať v náš prospech. Najviac sme viedli o 16 bodov v tretej štvrtine. Ku koncu sme trocha upustili v obrane, súper nás začal dobiehať, no nám to už neprekážalo, a zápas sme dotiahli do víťazného konca. Boli sme spokojní, posvätili sme šatňu víťazným pokrikom tešiac sa, že sme postúpili ďalej.

Juraj Veselský, II. A

5. 4. 2022: Cestovali sme na Veľtrh podnikateľských talentov

Dňa 5. apríla 2022 sa naša študentská spoločnosť inKASujeme, š. f., zúčastnila na 27. ročníku Veľtrhu podnikateľských talentov. Ide o celoslovenskú súťaž študentských firiem, ktorá sa tento rok konala pod záštitou Eduarda Hegera, predsedu vlády SR, s podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. 33 študentských firiem z celého Slovenska sa stretlo so svojimi konkurentmi, pričom sa súťažilo v 11 kategóriách, napr. najlepšia výročná správa, marketingová prezentácia, manažérsky tím, produkt a podobne.

Tento rok sme sa na veľtrhu zúčastnili len ako diváci. Niektoré firmy nás prekvapili svojou úrovňou, a tak sme sa motivovali, aby sme sa na veľtrhu zúčastnili v budúcnosti ako súťažiaci.

Veľtrh sa konal v Bratislave na Nivách - autobusovej stanici, ktorú sme si pozreli z architektonického hľadiska, pričom sme so záujmom navštívili aj zelenú strechu.

Ing. Ľ. Ježovičová

3. - 9. 4. 2022: S Erasmom+ sme leteli za poznávaním a novými skúsenosťami do Talianska

Každý z vás už určite počul o programe rozširujúcom obzory vzdelávania - o projekte Erasmus+. Minulý týždeň sa aj naša škola po prvýkrát zúčastnila v rámci Erasmu+ odborného vzdelávania týkajúceho sa skúmania a práce s ekologickejšími stavebnými materiálmi. Súčasťou projektu bola aj návšteva Talianska, konkrétne mesta Riposto.

V nedeľu 3. apríla 2022 sme skoro ráno spolu s Leou Tanečkovou, Anetou Tomáškovou, Michaelou Grečovou, Majou Cerovsky, Lilianou Michalčíkovou a s pánom učiteľom Ľubošom Dušekom vyrazili na letisko do Viedne, odkiaľ sme leteli do talianskej Catánie. Pre niektorých z nás to bol prvý let a môžem povedať, že prebiehal hladko. Hneď po príchode sme boli ohúrení veľkými palmami a architektúrou. Úzke uličky, malé autá, osvetlenie na šnúre medzi budovami boli "detaily", na ktoré sme si zvykali. A spoznávanie mesta nás ďalej zaujímalo. Našli sme malú pizzériu, v ktorej sme si zvykli dávať večeru. Mali tam najlepšiu pizzu, akú som doteraz jedla. Objavili sme aj kaviarničku, kde sme radi raňajkovali. K moru sme to mali asi 5 - 10 minút od nášho ubytovania.

Na druhý deň sme navštívili taliansku školu. Po úvodnom predstavovaní sa nás Taliani zobrali na obhliadku školy. Poobede sme mali voľný program, tak sme sa stretli s ostatnými zahraničnými študentmi z Francúzska aj Česka. Na tretí deň sme sa vyviezli autobusom na sopku Etna. Niektorí si odtiaľ nazbierali na pamiatku kamene, iní si užívali výhľad. A že tam bolo nádherne!

V stredu (štvrtý deň nášho pobytu) bola v Catánii ekologická výstava. Získali sme kopec informácií, ktoré sme aj neskôr využili. Ďalej nás čakala prechádzka po Siracusach. Videli sme more, miestnu architektúru a rôzne pamiatky. Ochutnali sme aj lokálnu kuchyňu, konkrétne cestoviny, a veľmi nám chutili! V piaty deň sme sa znova vrátili do Catánie, aby sme navštívili Univerzitu architektúry a pozemného staviteľstva. Ukázali nám napríklad skúšku pevnosti betónu v tlaku. Taktiež nám umožnili byť na jednej veľmi zaujímavej prednáške o využití sopečného prachu v stavebníctve. Prednášajúci bol veľmi ochotný a snažil sa čo najlepšie prednášať v angličtine.

Predposledný deň sme pracovali v škole na projekte. Boli sme rozdelení do 3 skupín po 2 študentoch z každej krajiny. Bola to čerešnička na koláči. Spolupráca fungovala a predviedli sme 3 prezentácie: o sopečnom prachu, ekologických materiáloch a sumarizácii nášho pobytu. Rozlúčili sme sa s ostatnými a pripravili sa na návrat domov.
Celý tento projekt hodnotím výborne. Počasie nám vyšlo (bolo dosť teplo aj len na tričko), precvičili sme si angličtinu, videli sme kus sveta a odišli sme s novými kamarátmi a vedomosťami navyše.

Laura Presalovičová, IV. B

6. 4. 2022: Betón - láska na celý život?

V stredu 6. apríla sme sa po dvoch rokoch zakázaných exkurzií a prednášok konečne dostali z lavíc do exteriéru a zažili niečo poučné.

Boli sme sa pozrieť do poprednej stavebnej firmy STRABAG, s. r. o., o ktorej ste možno ani nevedeli, že sa nachádza v blízkej Seredi. Ide o spoločnosť zameranú na betón, jeho podoby a všestranné využitie v praxi. Výrobky a konečné diela môžeme vidieť po celom Slovensku, keďže donedávna to bola jediná firma vyrábajúca prefabrikované skelety. Napríklad aj výrobná hala Peugeotu je dielom firmy STRABAG.

V tento deň sme boli prevedení celým procesom výroby prefabrikátov. Začali sme v prvej hale, kde sa všetko začína triedením a ohýbaním ocele. Našu pozornosť upútali skládky delené podľa priemeru a pevnosti ocele. Následne sme pozorovali jej ohýbanie podľa požadovaných rozmerov. Ďalším krokom bolo viazanie armovacích košov, ktoré niektorí zatiaľ videli len na obrázkoch. Keď boli armatúry pripravené, zopár odvážlivcov malo možnosť krátko ovládať mostový žeriav a zahrať sa na pracovníkov, ktorí armatúru vkladajú do debnenia.

V priestoroch výrobne sme si prezreli i debniace formy na mantinely na cestách alebo na stĺpiky používané na peších zónach. Zaujali nás aj skládky kameniva roztriedené na frakcie od piesku až po hrubý štrk. Niektorí sa boli pozrieť do miešačky betónu. Vedeli ste, že takáto miešačka vie vyprodukovať 1 kubík betónu už do troch minút?

Po výrobe nasleduje skladovanie výrobkov. Na obrovských plochách, pripomínajúcich parkovisko, boli naskladané prefabrikáty cez malé schodiská až po 30-metrové strešné nosníky.

Na záver exkurzie sme dostali v rámci predmetu stavebné konštrukcie odpoveď na typickú študentskú otázku: Na čo mi to v živote bude??? Exkurzia bola veľmi poučná v tom, že sme mali možnosť priamo vidieť výstuže, ktoré navrhujeme v škole.

,,Naši zamestnanci majú v tejto firme srdce. Je to náročná práca, ale tí, čo u nás zostávajú, nachádzajú v betóne vášeň, " povedal na záver pracovník, ktorý nám robil sprievodcu.

Jaroslava Kamenická, IV. B

5. 4. 2022: Víťazstvo  v bedmintone nám urobilo veľkú radosť


Dňa 5. 4. 2022 žiaci štvrtého, tretieho a druhého ročníka reprezentovali našu školu v krajskom kole v bedmintone, ktoré sa konalo v telocvični piešťanského Gymnázia Pierra de Coubertina. Na súťaži nás sprevádzala p. uč. Takáčová.

Úvod súťažného kola tvorila prezentácia jednotlivých družstiev. V dievčenskej kategórii si prišli zmerať svoje sily družstvá nasledovných stredných škôl: SOŠO Piešťany, Gymnázium V. Mihálika Sereď, Gymnázium P. C. Piešťany, Gymnázium A. Merici Trnava a SPŠ stavebná D. S. Jurkoviča Trnava. Chlapčenskú kategóriu tvorili družstvá zo siedmich škôl, a to: zo SPŠ stavebnej D. S. Jurkoviča Trnava, Gymnázia A. Merici Trnava, SPŠE Piešťany, Gymnázia Pierra de Coubertina PN, SPŠ dopravnej TT, SOŠaS PN, Spojenej školy Holíč. Hrací systém vychádzal z počtu zúčastnených družstiev. V oboch kategóriách sme hrali dvojhry aj štvorhry systémom každý s každým a hrali sme na dva víťazné sety. O poradí víťazných družstiev rozhodoval celkový počet bodov (víťazstvo 2 body, prehra 0 bodov), pri rovnosti bodov dvoch družstiev rozhodoval vzájomný zápas.

Celá súťaž prebiehala v duchu "fair play" a na palubovke vládla príjemná atmosféra. Naša škola získala 2. miesto v dievčenskej kategórii a 3. miesto v chlapčenskej kategórii. Cenné víťazstvo nám urobilo veľkú radosť.

Ľ. Ivančíková, II. A

21. 3.  - 25. 3. 2022: Covidové uvoľnenie opatrení nám prinieslo dlhoočakávaný lyžiarsky výcvik

Od 21. 3. 2022 do 25. 3. 2022 sa uskutočnil dlhoočakávaný lyžiarsky kurz pohybových aktivít pre žiakov prvého a druhého ročníka. Výcvik sa konal v lyžiarskom stredisku Skalka pri Kremnici. Štát každému žiakovi prispel určitou sumou peňazí, čiže samotné náklady boli pre nás minimálne. Práve vďaka príspevku a na dva roky zastaveným aktivitám pre covid bol náš záujem veľký. Ubytovaní sme boli v hoteli Minciar v dvojposteľových a trojposteľových izbách. Na svahu sme sa rozdelili do piatich skupín podľa znalosti lyžovania. Začiatočníci sa učili lyžovať na Kubíkovej zjazdovke. Na svahu sa nám lyžovalo veľmi dobre, bolo teplé slnečné počasie, ale ráno bol svah primrznutý a to bol dôvod na zopár pádov. V poobedňajšom programe tretieho dňa sme mali na výber ľubovoľné aktivity - turistiku, wellness alebo voľné lyžovanie. V čase oddychu sme v spoločenskej miestnosti hrali karty alebo spievali piesne sprevádzané hrou na gitare. Náš výcvik ukončili preteky v slalome.

Myslím si, že každý bol s kurzom spokojný, vrátili sme sa v piatok poobede pred budovu školy, teda presne tam, kde náš lyžiarsky začal.

Tadeáš Hnilka, II. B

21. - 25. 3. 2022: Druhácka prax geodetov

Geodeti z triedy II. D vykonávali v čase od 21. do 25. marca 2022 meračskú prax zameranú na podrobné tachymetrické meranie areálu našej školy. Cieľom merania bolo určiť polohu a výšku jednotlivých podrobných bodov. Výsledkom spracovania meraní v grafickom programe Geus bude polohopisný a výškopisný plán, ktorý je možné využiť napr. pre potreby plánovania výstavby v danom území.

Ing. Račkovičová

22. 3. 2022: Modrá výzva - Svetový deň vody

22. marec. Možno obyčajný dátum v kalendári. A možno aj nie. Práve 22. marec bol Valným zhromaždením OSN (na odporúčanie konferencie OSN o životnom prostredí a rozvoji) stanovený ako Svetový deň vody.

Možno niekomu napadne otázka, či je takýto deň ozaj potrebný. Nuž, my asi berieme ako samozrejmosť, že nám voda tečie otočením kohútika, že jej máme dostatok, dokonca až taký, že v našich pomeroch toalety splachujeme pitnou vodou. Je to pre nás taký samozrejmý luxus. Ale ono to zas až také samozrejmé nie je, my iba patríme k tej šťastnejšej časti ľudstva.

Preto sme si tento rok pripomenuli mimoriadnu dôležitosť vody pre nás a ľudstvo ako také. Inšpirovaní jesennou akciou vítania Martina na bielom koni, kedy sme prišli v bielom oblečení, sme tentokrát zvolili farbu modrú.

Našlo sa dosť učiteľov, ale aj žiakov, ktorí prijali výzvu, našli niečo modré na oblečenie a prišli v tom do školy. Samozrejme, nemohli to byť doplnky a ani rifle, keďže to by vôbec nebola výzva.

Pre tých, ktorí sa posnažili, boli pripravené tombolové lístky a traja šťastlivci spomedzi žiakov si odniesli malú výhru.

PaedDr. A. Vaculová

18. 3. 2022: Ekoolympiáda

Občianske združenie Planet Lover pripravilo pre žiakov stredných škôl vedomostnú súťaž "Ekoolympiáda". Cieľom činnosti občianskeho združenia je zmena myslenia mladšej generácie, ktorá dokáže ovplyvniť správanie celej rodiny. Z našej školy sa zapojil Richard Jahoda (III. B), ktorý sa svedomito na túto súťaž pripravoval. 18. 3. 2022 absolvoval prvé kolo, v ktorom získal 40 bodov z 50. Pravidlá hovoria, že do finálového kola postúpi 33 najlepších. Víťaz pocestuje do jednej z najudržateľnejších budov nachádzajúcej sa v Lausanne (Švajčiarsko).

Tak všetci držte palce:-)

15. - 17. 3. 2022: Skúška dospelosti sa k nám opäť po rokoch vrátila!

Po dvoch rokoch netypického vyučovania prišlo v rezorte školstva k znovuzrodeniu maturitnej skúšky začínajúcej marcovým testovaním. Spočiatku sme sa všetci veľmi báli, veď covid nás na mnohé mesiace zatváral doma a našou spojnicou so školou, učiteľmi a učivom bol monitor počítača v detskej izbe. No dnes - po absolvovaní externej časti MS a písomnej formy internej časti MS - sme radi, že sme sa stali prvými maturantmi, ktorí vo svete plnom zmien a neistôt ponesú pochodeň istoty pre ďalšie generácie, že skúška dospelosti je opäť tu. A hoci sa v nás 15. - 17. 3. 2022 miešali rôzne pocity a viacerí z nás mali obavy, či testovanie zvládnu, sme hrdí na to, že sme túto métu nateraz zdolali.

A ako to celé prebiehalo? Naša maturitná cesta sa začala v utorok písaním testu zo slovenského jazyka a literatúry. V poobedňajších hodinách sme sa popasovali so slohovou prácou. Tento rok v nás najviac rezonoval motív domova, a preto si mnohí vyberali práve úvahu. Ďalší deň sme písali test a slohovú prácu z anglického jazyka. No a vo štvrtok maturovali tí najzdatnejší v matematike elektronickou formou práve z tohto voliteľného predmetu.

Písomná forma odštartovala sériu maturitných čiastkových skúšok, ktoré vyvrcholia ústnou formou. No ešte predtým musíme v apríli zvládnuť praktickú časť maturít.

Viem, určite by nám všetkým vyhovovalo dostať maturitu bez maturovania, ako sa to dialo po iné roky. Ale nepoznať strach zo zodpovednosti za seba samého, nepoznať svoje vlastné hranice, je ako stratiť úctu k vlastnej osobe. Chceme dokázať nielen rodičom, učiteľom, ale i budúcim zamestnávateľom, že tak ako naši starší súrodenci, aj my sa dokážeme postaviť pred maturitnú komisiu a utvrdiť ju v tom, že sme plnohodnotnými študentmi našej školy.

Držte nám palce!

16. 3. 2022: Sme finančne gramotní (?)

V stredu 16. 3. 2022 počas toho, ako štvrtáci pracovali na písomnej maturite, sme my tretiaci neleňošili. Absolvovali sme hodiny finančnej gramotnosti v troch blokoch pod vedením pani profesorky Ježovičovej a pani profesorky Vrankovej.

Čo nás čakalo? Povedali sme si o spôsoboch platby - ich výhodách a nevýhodách - ale najmä to, aké spôsoby používame v dnešnej vyspelej dobe. Odosielanie peňazí v prostredí internet bankingu patrí medzi najpopulárnejšie a prakticky aj medzi najbezpečnejšie. Mnohí z nás pri nákupe využívajú platbu kartou - bezhotovostne. Ďalej sme sa dozvedeli o inováciách niektorých bánk a ich ponukách odoslať peniaze bankovým prevodom za pár sekúnd.

Myslím, že za tieto znalosti budeme veľmi vďační, keď aj my vkročíme do dospeláckeho života.

Nika Farkašová, III. A

15. - 16. 3. Branné  cvičenie

Marcová maturita štvrtákov priniesla rôzne aktivity pre ostatných žiakov školy. Tradičnou aktivitou sa v týchto dňoch stal Kurz na ochranu života a zdravia, tzv. branné cvičenie. V utorok 15. 3. 2022 ho absolvovali žiaci 1. ročníka pod vedením telocvikárov a triednych učiteľov, v stredu 16. 3. si branné v mimoriadne chladnom počasí "užili" žiaci 2. ročníka. Jedinou útechou bol dobre pripravený program zo strany pani učiteľky Takáčovej.

Cieľ branného - Kamenný Mlyn - nás v ničom neprekvapil. "Stará známa klasika," povedali sme si, no keď sme dorazili do Kamenáča, rozdelili sme sa do skupín a pani učiteľka Takáčová nám rozdala pracovné listy s okruhmi otázok z dopravnej výchovy - riešili sme modelové dopravné situácie na cestách - určovali sme svetové strany, pracovali s mapou, orientovali sa v teréne, všímali sme si turistické značky a spomenuli sme aj zásady civilnej ochrany. Každá skupina sa snažila vyplniť pracovný list čo najlepšie, išlo totiž o súťažné zápolenie medzi skupinami a hlavnou cenou boli jednotky. A hoci sme sa v teréne dostatočne hýbali, chlad nám zachádzal aj pod vetrovky. Napokon nás zahnal z prostredia prírody do telocvične školy. Tam sme si jednotlivé úlohy vyhodnotili a zistili sme, že ešte máme ohľadom svojich znalostí čo doháňať...

15. 3. 2022: Exkurzia za stavbami minulosti i súčasnosti

V utorok 15. 3. 2022, keď štvrtáci na stredných školách maturovali, išli sme my tretiaci zo stavebnej na exkurziu na trnavské staveniská. Keďže bolo slnečno, prešli sme si i pamiatky Trnavy.

Na prvom stavenisku sa slova ujala pani inžinierka Bobáková, názorne nám porozprávala o murive, streche domu, škridle, ktorá bude na strechu použitá, betóne a jeho izolácii. Videli sme šachtu s prípojkami na vodu, elektrinu, plyn, kanalizáciu a, samozrejme, pre nás študentov najdôležitejšiu, prípojku na internet. Taktiež sme moli vidieť výkopy na bazén, ba dokonca i výkres domu.

Keď sme sa presúvali k ďalšiemu domu, ukázala nám pani učiteľka Bobáková a pani učiteľka Gažíková označenia prípojok. Už vieme, že modrou je voda, žltou alebo oranžovou plyn, červená je elektrina a hnedá kanalizácia. Na ďalšom stavenisku sme videli betónovanie spádovej vrstvy strechy. Pracovníci nám názorne ukázali, ako treba dávať štrk do stroja, ktorý si sám čerpal vodu a následne zmes hadicami vytlačil hore na strechu.

Potom sme sa presunuli do mesta. Cestou sme si však mohli všimnúť rozostavanú časť Zeleného Kríčka. Domy na Štefánikovej ulici už toho veľa zažili. Niektoré môžu mať aj okolo 300 rokov. Nás zaujal Kostol Najsvätejšej Trojice. O ňom sme sa dozvedeli, že bol postavený v neskorobarokovom slohu a vysvätený bol v roku 1729. Po zrušení rehole ho prevzali jezuiti. Veže sú členené pilastrami a horizontálnymi rímsami.

Neobišli sme ani dominantu Trnavy - mestskú vežu. Z hodín architektúry vieme, že bola postavená v renesančnom slohu. Pýši sa slnečnými hodinami a na streche postavou panny Márie, ktorá má tvár z oboch strán, aby sa neotočila chrbtom žiadnej strane Trnavy. Veža slúžila aj ako pozorovateľňa, aby sa votrelci nedostali za hradby.

Námestím sme prešli až ku Katedrále svätého Jána Krstiteľa, k takzvanému Univerzitnému kostolu. Dal ho postaviť rod Esterházyovcov a patril ku komplexu budov Trnavskej univerzity. Súčasťou kostola sú aj katakomby s hrobmi, kde boli neskôr Esterházyovci pochovaní. Katedrálu poctil v roku 2003 svojou návštevou pápež Ján Pavol II. No my sme sa do nej nedostali, preto sme si nemohli obzrieť interiér.

Na Ulici Jána Hollého našu pozornosť zaujali bývalé internáty, opäť patrili k budovám Trnavskej univerzity. Bývali tu bohatí študenti z vážených rodín, ale i chudobný dedinčan, na vzdelanie ktorého sa skladala celá obec, len aby mohol ísť študovať. Ale to si už my ani nevieme predstaviť!

Cestou k Bazilike svätého Mikuláša sme si nemohli nevšimnúť krásnu kupolu. Prvé zmienky o bazilike pochádzajú už z 11. storočia. Keďže je veľmi stará, bola niekoľkokrát rekonštruovaná, čo sa prejavilo na jej celkovom vzhľade. V bočnej barokovej kaplnke sme videli obraz Panny Márie Trnavskej, ktorý v období tureckých nájazdov ronil krvavé slzy. Hlavný organ sa nachádza na západnej empore hlavnej lode chrámu. Ide o jeden z najkrajších organových prospektov na Slovensku. Chórový organ sa nachádza na ľavej strane v hlavnej lodi. Je to najstarší zachovaný organ v Trnave.

Našou poslednou zastávkou bolo Trojičné námestie, povedľa ktorého sa rozprestiera i budova Divadla Jána Palárika. Trnavčania sa rozhodli postaviť divadlo z vlastných nákladov, aby si udržali návštevnosť mesta, ktorá bola pre nich dôležitá. Svedči o tom latinský nápis na priečelí budovy: Isthanc aedem Thaliae po suit senatus ac popolus Tirnaviensis, čo v preklade znamená: Mestská rada a obyvatelia Trnavy vybudovali tento dom Tálie. Ako sme počúvali výklad o divadle, sadli sme si k súsošiu Najsvätejšej Trojice. Trnavčanmi nazývaná Trojička pochádza z obdobia baroka. Štvorhranný základ je nositeľom sôch sv. Floriána, sv. Agáty, sv. Antona Paduánskeho a sv. Františka Xaverského. Napriek pôvodnému zámeru štvorice sôch bola Trojička doplnená i sochou sv. Rozálie, patrónky chorých na mor.

Utorňajšia exkurzia nás veľmi zaujala, myslím si, že hlavne žiaci, ktorí nepoznajú históriu Trnavy, sa toho veľa dozvedeli. Poznatky zo stavenísk zasa využijeme na odborných hodinách v škole.

Kaja Česneková, III. A

15. 3. 20212: Čo sme robili, keď štvrtáci maturovali...

V utorok 15. 3. a v stredu 16. 3. 2022 sa konali v našej škole písomne maturity, preto sme nemohli mať riadne vyučovanie. V utorok nás naša triedna pani učiteľka zobrala v rámci branného cvičenia do Kamenáča. V stredu ráno sme prišli do školy v pracovnom oblečení a začali sme zveľaďovať areál školy. Rozdelili sme sa do skupín, jedna skupina hrabala lístie, ďalšia zostrihávala zosušené kvety a posledná zostrihávala zoschnuté konáre. Všetko lístie, konáre a zoschnuté kvety sme dávali na jednu kopu a neskôr odviezli na fúrikoch do zberného kontajnera. Popri práci sme sa zabávali a mali super náladu. Ku koncu brigády sme mali dobrý pocit, že sme niečo pre našu školu urobili. Pripravili sme náš areál na privítanie jari.

Dominik Majba z I. C

17. 2. 2022: Online prednáška a exkurzia Nábrežie - TrenčínSiTy

Vo štvrtok 17. 2. 2022 sme sa zúčastnili online prednášky, ktorá mala názov Nábrežie - TrenčínSiTy. Pôvodným cieľom tohto projektu bolo vytvoriť čo najkvalitnejšie zadanie medzinárodnej ideovej urbanistickej súťaže na prepojenie nábrežia a centra mesta Trenčín. V projekte ide najmä o aktívne zapojenie najdlhšej slovenskej rieky do života mesta, o prepojenie oboch brehov a potrebné zapojenie Zámostia. Preto architekti prišli s názvom Trenčín Si Ty, evokujúcim jednak mesto (po anglicky city), ale hlavne zapojenie občanov do spolupráce. Prednáška v nás vyvolala rôzne pocity. Niektorým sa páčila, iným nie. Viedol ju Ing. arch. Dušan Šimon - autor projektu, špecialista na architektúru. Najväčším sklamaním väčšiny z nás bolo, že nám pán Šimon danú problematiku nevedel vysvetliť tak dobre, ako pani profesorka Ing. Mištinová na hodinách typológie.

Simona Adamcová, III. A

6. 12. 2021: Zavítal k nám Mikuláááš!!!

Všetkých ľudí prichádza každoročne 6. decembra potešiť vzácna návšteva - svätý Mikuláš, ktorý ich obdarúva maškrtkou či milým slovom... Je to už druhý rok, čo Mikuláš aj s anjelom do našej školy prichádza (a nie jeden!), no smiech žiakov a veselú vravu spoza dverí tried nepočuje. Ešteže v zborovni našiel učiteľov, ktorých počastoval sladkou nádielkou!

30. 11. 2021: Máme aj v našej škole expertov geniality?

Expert geniality show je celoslovenská vedomostná súťaž pre žiakov 5. - 9. ročníka ZŠ a žiakov stredných škôl.

Súťaž, do ktorej som sa zapojil spolu so spolužiakmi, bola previerkou našich vedomostí a práce s textom.

Samotný test pozostával z odpoveďového hárka podobného monitoru 9. ročníka a pracovného zošita so 6 témami: Od Dunaja k Tatrám, Svetobežník, Mozgolamy, Do you speak English?, Tajomstvá prírody a Góly, body, sekundy.

Otázky sme si mohli prezrieť pred začatím testu a vybrať si jednu tému, pretože 1 povinnú tému sme mali vybratú školou, a to tému Do you speak english. Ja osobne som si vybral ako druhú tému Mozgolamy, aby som si otestoval zručnosti v riešení matematických problémov.

Test trval 60 minút. Každá otázka mala variabilný počet bodov (2 - 6) podľa toho, koľko riešiteľov ju malo správne. Bod navyše sa dal získať aj zaškrtnutím políčka Som si istý. Naopak, za zle zodpovedanú otázku sa strhával 1 bod. Ak súťažiaci zle odpovedal aj začiarkol, že si je istý, prišiel o ďalšie 2 body.

Test bol náročný, ale som rád, že som dostal príležitosť vyskúšať si ho.

Peter Stručka z II. B

19. 11. 2021: Testovali sme sa pilotne z matematiky

V piatok 19. novembra o ôsmej hodine ráno sme sa my štvrtáci zúčastnili na pilotnom testovaní. NÚCEM si overil naše vedomosti z matematiky. Šťastie nám však (ne)prialo a vypadol prúd. Čo sa stalo? Dočítate sa v článku nižšie.

O ôsmej hodine ráno sa tým, ktorí majú záujem o maturitu z matematiky, spustilo testovanie trvajúce 160 minút. V teste sa nachádzali úlohy rôzneho typu od pravdepodobnosti po obsahy výrezov či kružnice.

Kým sme sa snažili usilovne si spomenúť na prvý či druhý ročník na strednej, stalo sa niečo, čo nikto nečakal. Vypadol prúd. Do niekoľkých sekúnd sa prúd podarilo nahodiť v celej škole okrem internetky, v ktorej sa testovanie uskutočňovalo. Až po dlhých 15 minútach sa podarilo spustiť elektrinu aj v tejto miestnosti a mohli sme pokračovať vo výpočtoch.

Konečne prešlo nekonečne dlhých 160 minút a 15 otázok bolo za nami, program následne vyhodnotil odpovede.

Poviem vám, také kyslé pohľady ste ešte nevideli...

Lucka Babicová zo IV. A

8. 11. - 19. 11. 2021: Po ročnom prerušení sa opäť koná výstavka anglickej literatúry

Výstavka anglickej literatúry sa koná v našej škole dlhodobo. S výnimkou obdobia dištančného vzdelávania. Ide o spoluprácu vydavateľstva Oxico so školami. Cieľom výstavky je informovať žiakov o novinkách na trhu anglickej literatúry a možnosť pracovať aj s inou literatúrou, nielen s učebnicami. Študenti majú možnosť preštudovať si beletriu a začítať sa do nej alebo pracovať s gramatikou. Ak majú záujem, môžu si zakúpiť na svoje samoštúdium alebo pre svojich známych knihy so zľavou. Majú možnosť si vybrať literárne diela svetoznámych spisovateľov v skrátenej verzii na rôznej vedomostnej úrovni od začiatočníckej po pokročilú, čím si môžu zdokonaľovať slovnú zásobu a naučiť sa lepšie komunikovať. Na druhej strane si môžu vybrať učebnice gramatiky a pripraviť sa na lepšie zvládnutie maturitnej skúšky, ako i samoštúdia. Na tejto výstavke je top knihou Anglicko-slovenský, slovensko-anglický midi slovník za 2 €. Keďže v škole sa rozbehol aj krúžok ruského jazyka, máme tu aj knihy z ruštiny. Do pozornosti dávam modernú učebnicu pre samoukov v sume 11,80 €.

Mgr. H. Štrbíková

10. 11. - 12. 11. 2021: Imatrikulačná slávnosť žiakov prvého ročníka sa predsa len konala!

Imatrikulácie sú tradíciou na viacerých stredných školách. Druhý novembrový týždeň sa konali aj v našej škole. Pre nás prvákov je to významný deň, na ktorý sme sa tešili, odkedy sme do školy nastúpili.

Pre aktuálnu pandemickú situáciu sa však nemohli konať tak, ako ich ostatní študenti poznajú. Nečakali nás žiadne úlohy, ktorými by sme utužili kolektív a prezentovali samých seba. Hneď na úvod sa nám prihovoril pán riaditeľ a potom sme si vypočuli študentskú hymnu Gaudeamus Igitur. Nasledovalo podliezanie geodetických výtyčiek a podpisovanie sa do pamätnej kroniky. Pani učiteľka nám rozdala i malý darček na pamiatku.

Aj keď to neboli imatrikulácie, ktoré sme čakali, veľmi sme si ich užili. Sme radi, že sme oficiálne študentmi našej školy. Vieme, že štúdium bude náročné, ale sme pripravení všetko zvládnuť a dosahovať čo najlepšie výsledky.

Anetka Brošová z I. C

11. 11. 2021: Martin na bielom koni ani tento rok neprišiel, zato my - aj keď nie na koni - do školy áno

Zima ešte neprišla, a vo štvrtok 11. novembra to v našej škole vyzeralo, akoby sa ňou prehnala snehová víchrica.

V kalendári sa píše meno Martin, ktoré sa spája s pranostikou "Svätý Martin ide na bielom koni". Sviatok je už oddávna spájaný s príchodom prvého snehu. A hoci sme sa ho v tento deň nedočkali, poradili sme si s tým po svojom. Vymysleli sme si súťaž. Spočívala v tom, že sme si v tento deň obliekli aspoň jeden kus bieleho oblečenia. Každá trieda si potom zrátala počet "bielych" žiakov a výhercovia získali sladkú odmenu.

Do súťaže sa dokopy zapojilo takmer 80 % študentov. Víťaz však nebol len jeden, až tri triedy splnili úlohu na 100 %! 1.C, 2.C a 3.A. Toto trio bolo odmenené sladkou výhrou. Gratulujeme!!!

Viky Jačeková zo IV. B

5. 11. 2021: Stužková slávnosť IV. A

Naša stužková (alebo teda skôr slávnostná večera) sa konala 5. 11. 2021 v Olympii. Do takmer posledného dňa sme vôbec nevedeli, či sa stužková slávnosť, napriek všetkým opatreniam spôsobenými pandémiou corona vírusu, uskutoční... No napokon sa nám ju podarilo zorganizovať, aj keď to nebola tá pravá, klasická stužková.

Prípravy sa začali oveľa skôr, a preto sa chcem touto formou poďakovať všetkým spolužiačkam a spolužiakom, ktorí sa aktívne zapájali do prípravy nášho neopakovateľného večera. Žiaľ, naši rodičia si nemohli vychutnať pohľad na nás.

Oficiálny program sa začal naším príhovorom, v ktorom sme sa snažili obzrieť späť na štyri roky štúdia a vysloviť veľké ĎAKUJEM všetkým učiteľom. Ďalej príhovorom pokračovala naša bývalá triedna, pani učiteľka Móderová, a terajšia triedna, pani učiteľka Cicáková. Ich príhovory boli veľmi výstižné, krásne a v niektorých pasážach priam dojímavé. A tu sa dostávame k hlavnému bodu programu - k samotnému stužkovaniu. Každému bola pripnutá zelená stužka ako symbol nádeje. Po ostužkovaní sme sa postavili do radu, dievčatá v krásnych šatách a chlapci v oblekoch, a vypočuli si študentskú hymnu Gaudeamus. Po spoločnom fotení nasledovala chutná večera a po nej voľná zábava.

Myslím si, že sme všetci prežili príjemné chvíle, zaspievali si, zatancovali. Samozrejme, skladba od Elánu Stužková nechýbala.

Napriek tomu, že naša stužková slávnosť nebola taká, na akú sme boli zvyknutí po minulé roky, do našich sŕdc sa vryla ako krásna spomienka.

Agáta Ondrejičková IV. A

26. 10. 2021: V stolnom tenise sme zatiaľ druhí, boj o 4. - 6. miesto nevzdáme!

Dňa 26. októbra 2021 sa v telocvični Strednej priemyselnej školy stavebnej D. S. Jurkoviča uskutočnil turnaj v stolnom tenise. Konala sa prvá skupinová fáza, v ktorej sa mali zúčastniť 4 rôzne školy a súťažiť o postup do finálovej fázy. Avšak z rôznych dôvodov, predpokladáme, že z dôvodu pandémie, dve stredné školy neprišli, a teda ich zápasy boli skrečované. O prvé a druhé miesto súťažila naša škola s Gymnáziom Angely Merici. Družstvo gymnázia vyhralo nad nami 4 : 1 a získalo prvé miesto. Gymnazisti postupujú do súboja o 1. - 3. miesto v trnavskom okrese. My sme skončili na druhom mieste a postupujeme ďalej do boja o 4. - 6. miesto v trnavskom okrese.

Našu školu reprezentovali: Martin Slanina, Denis Kováč a Dávid Kováč. Najviac sa darilo Martinovi Slaninovi, ktorý získal cenný bod v už spomínanej prehre 1 : 4.

Martin Slanina z III. D, Mgr. Takáčová

21. 10. 2021: Dobývanie ženského srdca, nerastného bohatstva či dejiny architektúry nás v Banskej Štiavnici naozaj zaujali

Koncom októbra sa naša trieda II. A spolu s II. B triedou zúčastnila na exkurzii do slovenského mesta Banská Štiavnica. Základom rozvoja Banskej Štiavnice boli bohaté ložiská strieborných, zlatých a iných rúd. Preto sa mu hovorí banské mesto. Je známe aj pod názvom Mesto lásky. Bola tu napísaná najdlhšia ľúbostná báseň na svete - Marína.

Naša exkurzia sa začala presne tam, kde sa zrodila nekonečná láska známeho slovenského básnika Andreja Sládkoviča a jeho Maríny. Navštívili sme dom, kde kedysi žila Marína Pišlová. Dnes sa tento dom využíva ako Banka lásky, kde si môžete do jedného z tisícich veršov básnika ukryť talizman najkrajšieho ľudského citu. Prešli sme sa chodbami a miestnosťami sídla. Hovoriace obrazy nám prerozprávali príbehy dvoch zamilovaných ľudí, ktorých láska pretrváva vo veršoch básne. Pri prechádzke mestom sme si pozreli architektúru Banskej Štiavnice. V meste sa nachádza veľa zaujímavých objektov. Medzi najvýznamnejšie patrí Starý a Nový zámok, Banský súd, pozoruhodné kostoly, gotická radnica, Morový stĺp. Pán učiteľ Jakubčík nám podrobne a zanietene porozprával o stavbách a ich histórii. Starý zámok bol pôvodne kostol. V minulosti ho obyvatelia mesta prebudovali na pevnosť z dôvodu obrany mesta pred tureckým vojskom. Nový zámok je strážna veža so štyrmi baštami, ktorá sa týči nad mestom. O banskej histórii sme sa mohli na vlastné oči presvedčiť návštevou Banského múzea v prírode pod jazerom Klinger. Sfárali sme do podzemia. V tuneloch hlboko pod zemou nám sprievodca vyrozprával príbeh o vývoji baníctva a prezradil nám rôzne zaujímavosti zo života baníkov.

Pokiaľ sa niekedy vydáte do Banskej Štiavnice, určite si nenechajte ujsť tunajšie krásy.

Veronika Čačaná II. A

19. 10. 2021: Boli sme na Cechových dňoch strechárov

Dňa 19. 10. 2021 sa v Nitre konal 17. ročník odborných seminárov o strechách. Na prednáškach s ústrednou témou "Domy s takmer nulovou spotrebou energie - vplyv detailov na konštrukciu strechy" sa zúčastnili aj študentky našej školy - Liliana Michalčíková, Karolína Podoliaková, Tamara Popluhárová, Aneta Tomášková (všetky z III. B) - pod pedagogickým vedením Ing. Blanky Prachárovej. Prednášky boli určené stavebným dozorom, realizačným firmám, projektantom a architektom, stavbyvedúcim, investorom, pedagógom a širokej stavebnej pospolitosti. Mnohé témy, napr. odvodnenie plochých striech, eliminácia prehrievania strešných konštrukcií, správna voľba strešného príslušenstva, detekcia vody v strešnom plášti ai., dnes zaujímajú nielen odbornú, ale i laickú verejnosť. Kvalita bývania cez optiku nových poznatkov je veľmi diskutovanou oblasťou v stavebníctve a my sme boli pri tom....

Ing. Blanka Prachárová


15. 10. 2021: V cezpoľnom behu sme si vybehali 3. miesto

Kalokagatia, centrum voľného času, uskutočnila v piatok 15. októbra 2021 v Kamennom mlyne Školské majstrovstvá okresu Trnava v cezpoľnom behu.

Cezpoľný beh bol súťažou trojčlenných družstiev základných a stredných škôl. Školu reprezentovalo jedno družstvo žiakov a jedno družstvo žiačok. Dievčatá behali 3 km a my chlapci 5 km v prírodnom teréne. Do výsledkov družstiev sa započítavalo umiestnenie dvoch najlepších súťažiacich z družstva. Na základe súčtu ich umiestnení bolo určené poradie. V prípade rovnosti bodov dvoch alebo viacerých družstiev o poradí rozhodlo umiestnenie tretieho pretekára z družstva. Za našu školu v dievčenskom družstve súťažila Ľubica Ivančíková (II. A), Michaela Šaškovičová (II. D) a Patrícia Prágerová (II. D). V chlapčenskom družstve sme si spolu s Martinom Jobekom (II. B) a Marekom Vičanom (II. D) vybehali pekné 3. miesto.

Bronzové umiestnenie nás veľmi potešilo, ale v budúcnosti by sme si zo súťaže radi odniesli pohár vzácnejší...

Tadeáš Hnilka II. B


13. 10. 2021: Covidové DOD na vysokých školách

Asi ste už všetci zažili DOD, čiže "Deň otvorených dverí". Keď ste šli na túto školu, napríklad. Pamätáte si tie zvedavé tváre, čo sa okolo vás mihali? Bolo ich veľa. No v posledných rokoch sa veci rapídne menia.

Doba covidu mení mnohé. Aj dni otvorených dverí sa zmenili len na online prehliadku. Na jednej takej sme sa ako budúci maturanti zúčastnili i my. Išlo o DOD vysokých škôl a univerzít na Slovensku, ale aj u bratov Čechov, v Londýne alebo v Amerike.

Na to, že nútene sedíme za počítačmi už nejaký ten rok, bola táto akcia nedokončená a nedostatočne premyslená. Išlo o súbor krátkych videí z vnútorných priestorov škôl. Tieto videá sú už dlhodobo prístupné verejnosti na známej platforme YouTube. Stačí vedieť meno fakulty. Viete si ich pozrieť hocikedy, hocikde, netreba sa nikde zložito registrovať, ako sme to robili my.

Musím ale oceniť jednu možnosť, a to kladenie otázok priamo fakultám, ktoré na ne vzápätí odpovedali pomocou chatu. Vedeli sme tak rýchlo a jednoducho prísť na to, kedy sú prijímacie pohovory, aké sú podmienky prijatia alebo prečo je dobré ísť na tú-ktorú vysokú školu. Sú to síce informácie voľne dostupné na stránkach škôl, ale aspoň niečo treba oceniť...

Jarka Kamenická IV. B


1. 10. 2021: Netradičná tradícia alebo Stužková 4. C

Október je známy ako mesiac stužkových slávností. Posledné dva školské roky to ale tak nebolo. No napriek tomu, že momentálna situácia vo svete nie je ľahká, my sme sa rozhodli, že si túto udalosť vziať nenecháme a spoločne sa stretneme pri príležitosti pripnutia stužiek na naše hrude. Možno to nebola stužková slávnosť tradičná ako zvyčajne, ale možno práve preto sme spojili tradičné s netradičným a v skromnejšom počte spolu s našimi pani učiteľkami a pánom riaditeľom sme si už 1. októbra sadli za slávnostný stôl a strávili príjemné chvíle pri večeri.

Pred zasadnutím za slávnostnú tabuľu sa konalo spomínané stužkovanie. To bola oficiálnejšia časť. Ako prvé zaznelo privítanie. Za ním nasledovalo šerpovanie našej triednej pani učiteľky a pána riaditeľa. Ako býva zvykom, pán riaditeľ sa nám potom prihovorili a povedal pár pekných slov, ale i vyzval k zodpovednosti a odovzdal rady do života. Napokon vyzval pani triednu učiteľku k štužkovaniu. Jeden po druhom sme prichádzali s úsmevom a hrdosťou. S pokorou a už pripnutou stužkou sme sa poklonili na znak poďakovania. Keď sme každý mali svoju stužku, tak ako je zvykom, v našich hrdlách, no i v srdciach zaznel Gaudeamus. Aj pár slov z našej strany - ako poďakovanie - samozrejme nesmelo chýbať.

Pomaly sa slávnostná časť chýlila ku koncu a bola zakončená prípitkom, ktorý predniesla pani učiteľka triedna - vyjadrila nám v ňom podporu a povzbudila nás do zvyšku života, či už osobného alebo študijného.

Po večeri - zasýtení piatimi chodmi - sme sa pustili do zábavy, tanca a vzájomných konverzácií so spolužiakmi a učiteľmi. Spoločne sme si pospomínali na úplné začiatky a sami sme nemohli veriť tomu, že je to už štvrtý a zároveň posledný rok nášho štúdia. Boli sme preto radi, že tieto posledné chvíle môžeme ešte prežiť v kruhu spolužiakov. Možno to nebola úplne tradičná stužková, no bola to naša stužková, a preto bola tou najlepšou. Veď možno predsa "menej býva niekedy viac".

Nina Franciska Petričevič IV. C

24. 9. 2021: Stužková IV. B

Peknou tradíciou štvrtého ročníka je zorganizovanie stužkovej slávnosti. Bohužiaľ, zasiahlo nás nepríjemné obdobie, kedy pre pandémiu corona vírusu niektorí maturanti nemohli túto slávnosť zažiť. Našťastie už nám, tohtoročným štvrtákom, situácia umožnila zorganizovať aspoň večerné posedenie, na ktorom sa stužky predsa len zazelenali.

Pre obmedzenia sa nás mohlo stretnúť maximálne 50. Tridsaťdvačlenná trieda rýchlo naplnila miesta, preto boli pozvaní iba učitelia. Rodičia a partneri museli ostať doma.

Zvolili sme si tím ľudí, ktorí všetko zorganizovali. Večera sa uskutočnila v trnavskej reštaurácii Victoria v centre mesta. Pripravená výzdoba už očakávala svojich hostí. Slávnostný akt stužkovania začala pani zástupkyňa Lederleitnerová, ktorá predniesla krásny príhovor. V ňom prirovnala náš rast k výstavbe objektu. Po nej sa rodičom a učiteľom za všetko poďakoval spolužiak Tomáš. Posledný príhovor mala naša triedna - p. Ing. Bobáková. Srdečne a úprimne nám zaželala v ďalšom období všetko najlepšie. Pred rozdaním stužiek sme ešte každého učiteľa obdarovali kvetmi a potom sa to začalo... Prichádzali sme po jednom k triednej učiteľke, ktorá nám pripínala na hruď zelené stužky. Bol to silný moment pre každého. Keďže sme si chceli tento deň zvečniť, išli sme si von spraviť fotky s učiteľmi. Pomaličky a nenútene sa začala zábava. Spolu sme tancovali a užívali sme si pekný večer, napríklad aj v podobe dlhého vláčika vytvárajúceho kruh okolo reštaurácie. Výborne sme sa bavili až do 1 hodiny v noci.

Laura Presalovičová IV. B


Septembrová Biela pastelka

V poslednom období to asi nikto z nás nemá ľahké. Možno aj to je príležitosť si pripomenúť, že v skutočnosti nič nemá takú hodnotu ako zdravie a že empatia je schopnosť, ktorá je v našich životoch veľmi dôležitá.

V septembri sme si aj my pripomenuli hodnotu zdravia a empatie, keď sme sa zapojili do celoslovenskej zbierky "Biela pastelka" - je to zbierka, ktorej cieľom je získanie finančných prostriedkov na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Každý z nás si v tejto chvíli uvedomil, aké je zdravie krehké a ako dôležité je pomáhať ľuďom, ktorí to možno niekedy potrebujú. Hoci je tá pomoc čo i len symbolická.

Nám na škole sa podarilo vyzbierať 47,36 eura. Možno nie veľa, možno nie málo, ale určite s dobrým úmyslom a vierou, že to pomôže.

Všetkým, ktorí prispeli, vyslovujeme veľké ĎAKUJEME !

PaedDr. A. Vaculová


21. 9. 2021: Vybrali sme sa po stopách architekta Dušana Samuela Jurkoviča


Dňa 21. 9. 2021 sa konala exkurzia zameraná na patróna našej školy Dušana Samuela Jurkoviča. Zúčastnili sa jej žiaci druhého ročníka.

Naša cesta sa začala ráno o 8.00 hodine pred školou, kde nás vyzdvihli dva autobusy. Do Skalice sme dorazili o dve hodiny. Cesta nám ubehla rýchlo, lebo počas nej nám učiteľky rozprávali podrobnosti o živote slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviča a o jeho dosiahnutých úspechoch.

Prehliadka pamiatok mesta Skalica bola veľmi zaujímavá. Navštívili sme Dom kultúry, ktorý navrhol samotný Dušan S. Jurkovič. Pri jeho navrhovaní sa inšpiroval tradičnou slovenskou kultúrou spojenou s japonskými prvkami. Následne sme sa presunuli do zrekonštruovaného Jezuitského kostola sv. Františka. Tam nás uchvátil nádherný pohľad na jediný zachovaný hlavný oltár s obrazom, na ktorom je vyobrazený František Xaverský. Páčilo sa nám, že sme si históriu kostola vypočuli z pohodlia mäkkých kresiel. Neoddeliteľnou súčasťou kostola je i organ. Pozreli sme si ho zblízka. Je to zložitý klávesový hudobný nástroj. Vedeli ste, že organ môže mať okolo 500 píšťal?

V spoznávaní historickej architektúry sme pokračovali stúpaním do kopca. Na jeho vrchole sa nachádzala Rotunda sv. Juraja a pozostatky hradieb. Rotunda je kruhová stavba s barokovou kupolou. Vyfotili sme sa, aby sme mali pamiatku na náš pekný školský výlet.

Exkurzia ďalej pokračovala návštevou Ľadovne. Potúlali sme sa zaprášenými chodbami, kde sa kedysi skladoval ľad a mäso. Následne sme sa vrátili na námestie. Pred odchodom zo Skalice sme ochutnali tradičný trdelník. Záverečnou zastávkou bol výstup na Mohylu generála Milana Rastislava Štefánika, ktorá sa nachádza na vrchu Bradlo v Myjavskej pahorkatine. Biela terasovitá stavba so štyrmi obeliskami nám poskytla krásny výhľad na okolitú prírodu.

Domov sme sa vrátili obohatení o krásne zážitky a nové poznatky.

Veronika Čačaná II. A

SPŠ stavebná D. S. Jurkoviča, Lomonosovova 7, 917 08Trnava 
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky